A minap ezzel a termékkel találkoztam egy internetes áruházban. 3825ft. Megdobbant a szívem, és frissítő szél kavarta fel agyamban az avart.
Nektek mi ugrik be egy palackszárítóról, avagy csészetartóról?
Termék részletei
- Méretek: magasság 30 cm
- Súly: 0.7 Kg
- Anyag: kovácsoltvas
1914 nyarán Duchamp Párizsban vásárol egy palackszárítót, egy mondatot ír az egyik ívére, és elhelyezi a műtermében. Sosem tudjuk meg, mi volt a felirat, mert feltehetőleg a nővére kidobta, mielőtt értesült róla, hogy az illető tárgy műalkotás-jelölt. Kásőbb még néhány változatot vásárolt ebből a típusú tárgyból, néhány gesztussal műtárggyá(?) avatta őket.
Duchamp: Palackszárító (1914).
"A művész talált tárgyai szabad ötleteket, gondolatokat keltenek a nézőben." - így szól a középiskolás művészettörténet tankönyv képaláírása.
Ez a példány a National Gallery of Australia tulajdona, 1964-es verzió, de több jelentős gyűjtő is vásárolt a 6-8 duchampi példányból, köztük '45-ben Man Ray is, partnerként Duchamp játékához.
Cinikus megállapítások helyett, inkább élvezzük a máig ható, felszabadító gesztust, hogy a művészet nem a tárgyakban, hanem az ember teremtő gondolkodásában van. A művész pedig nem csinál mást, mint ingerli az teremtő központot az agyunkban. Hol így, hol úgy.
Tényleg - halványan kapcsolódva a hét kérdéséhez -, szerintetek ez nőies, vagy férfias tárgy?
Tényleg - halványan kapcsolódva a hét kérdéséhez -, szerintetek ez nőies, vagy férfias tárgy?
Egyszerre van jelen mindkét nemi identitás: a befogadó nőiség a műtárgy vázából fakad, a szerteágazó, megtermékenyítő, harcias férfiasság pedig ellepi a jegyeivel a feminim alapot:)
VálaszTörlésNem rossz! Még, még!
VálaszTörlésHa nem olvastam volna az írást, csak a piros hátteres képet látom, óhatatlanul valamilyen középkori tömlöcökben használatos kínzóeszköz jut róla eszembe, fogalmam sincs miért, de ilyenformán a tárgy erősen férfia és valahogy nekem brrr.
VálaszTörlésIgen , a vasszűz, csak az befelé szúrós.
VálaszTörlésMivel itt a pulóveres szezon és kopogtat a kabátos-sapkás is,beszűkült tudatom,és csak a kis helyen összetömörülő mérhetetlen mennyiségű ruhát látom,és a szabad,ÜRES tereket az előszobában...:D Bár az már maga a zen és a legmagasabb művészet,ha az előszobában lépni lehet.
VálaszTörlésAkkor számodra ez egy ÜRES fogas adta szabad belső térélmény? Az jó.
VálaszTörlésEgyébként lehet valami hasonlóság a tudatállapotunkban, mert tegnap többször is a zen, bútor, szavakat ütöttem be a keresőbe. Lehet, írok is egy posztot az élményeimből.
De nagyon jók vagytok tárgyinspirációban! Még, még!
Valami extravagans otkotur!Alatta egy Madonnás combfixes fehérnemű...legközelebb megrajzolom:)
VálaszTörléshelyes, rajzold! Egy egész po-mo művész kollekció is lehetne! Mit kezdene Yves Klein egy palackszárítót viselő nővel. Az ő drámájukról szólhatna egy igen szimbolikus darab.
VálaszTörlésŐőőő,aha.Ezt még átgondolom.Én még csak egy lady Macbeth-ig jutottam:)
VálaszTörlés