Ember képe az öregségről asszonyi instrukciók alapján |
Nem is olyan régen Lotte írt a szüleiről egy
szívbemarkoló bejegyzést (eltaláltátok, azon is jól elbőgtem magam), azóta gyakran jut eszembe, hogy az anya-gyerek viszonyban nem csak anyaként vagyok jelen, hanem egy másik dimenzióban anyám-apám lányaként is.
Fiatalos lendülettel és büszkén, 18 éves koromban
kezdtem meg önálló, szülő-nélküli életemet. Aztán újabb 18 év eltelte után úgy hozta a sors, hogy szépen
visszakullogtam a szülői házhoz, immár három gyermekkel és egy újabb férjjel.
Nem örültem életem eme fordulatának (mármint a hazaköltözésnek), tartottam tőle, hogy önálló felnőtt létem sérülni fog, és szüleim fizikai közelségében visszavedlek önállótlan kislánnyá.
Nem így történt. Édesanyámról kiderült, hogy Alzheimer-kóros, édesapám pedig bipoláris betegségben
szenved. Szép kis pár, mondhatjátok, és valóban, néha nem egy család otthonában, hanem inkább a bolondokházában érzem magamat. Nehéz megérteni, hogy Ők már nem a régi, mindentől megóvó szeretet-óriások, hanem én vagyok a felelős az ő törékeny sorsukért. Nem az első munkanapomon, és nem is Bendő
megszületésekkor léptem át a felnőttkor küszöbét, hanem azt hiszem, azon a
napon, amikor édesanyám diagnózisát a kezembe kaptam.
Nos, nem állok a helyzet
magaslatán. Nap, mint nap próbálom a szabályokat újra definiálni, s a határokat
világosan megrajzolni: mennyire kell őket a hátamon cipelni fájdalmaikkal,
félelmeikkel együtt, és mikor kell hideg szívvel letenni őket, és azt mondanom,
hogy nem, oldjátok meg magatok, nem áldozhatom fel a saját házasságomat és a
gyerekeimet értetek. Szörnyű érzés, amikor áthallatszik hozzánk édesanyám
zokogása, de a gyerekeimmel éppen mondjuk egy Activity parti kellős közepén fetrengünk
a röhögéstől, vagy szimplán lefekvéshez készülődünk. Közeledik a
Karácsony a maga szokásos dilemmájával: nagyon szeretnénk hatosban, nagyszülők nélkül egy kicsit csak egymásnak örülni a fa alatt, de hogy mondjuk meg beteg, magányos
szüleimnek, hogy bocs, most ne nyissatok be hozzánk egy fél óráig? Kegyetlen
önzők vagyunk? Vagy jogos igény, hogy magunkban szeretnénk lenni? Néha nagyon dühös vagyok rájuk, miért akarnak öregségükre az én gyerekeimmé válni. Gondolhatjátok, utána meg következik a szörnyű lelkiismeret-furdalás.
Egy pszichológiai folyóiratban
olvastam egy jó kis gondolatot, ami szerint a szülő-gyerek
kapcsolat nem egy oda-vissza működő viszony, hanem generációkon keresztül
megvalósuló lineáris folyamat. A gyerekeknek nem feladata felnőve visszaszolgáltatni kamatostul azt a sok
jót, amit a szüleiktől kaptak, hanem ezt a szeretet adagot a saját gyerekeiknek kell
tovább adniuk. Igazad van Szofi, teljes baromság azt vágni a szingli barátnő
fejéhez, hogy majd öreg korában nem nyitja rá senki az ajtót. Mert nem azért
szülünk gyerekeket, hogy egyszer majd
meghálálják a beléjük feccölt energiát. Legalábbis remélem, hogy nem ezért. És itt még eszembe jut a "vendég a háznál" kifejezés, ami Vekerdy Tamás és Ranschburg Jenő nevéhez fűződik: gyerekeink csak átmenetileg vendégeskednek nálunk, amíg itt vannak, örüljünk nekik, tartsuk jól őket, de ha felnőtté válva menniük kell, akkor jó szívvel, elemózsiával ellátva bocsássuk őket útjukra.
Ne értsetek félre, nem vagyok egy szívtelen állat, aki éppen azon morfondírozik, hogy öreg, beteg szüleit az eszkimókhoz hasonlóan egy csónakban a jeges Dunán vízre engedjem, vagy inkább bedugjam őket az elfekvőbe. A gyerekeimet pedig még egy sítáborba is szappanoperás érzelmekkel engedem el, most teljesen elképzelhetetlen, hogy egyszer majd szelíden integetek nekik, ahogy elindulnak a nagybetűs életbe. Könnyű kimondani, hogy a
szeretet-kapcsolatban benne foglaltatik a felelősség és a gondoskodás ugyanúgy, mint az elengedés és és a szabadság is. De ember legyen a talpán, aki ezt faszán végigcsinálja! Én bizony csúnyán botladozom...
Mátrafüreden van egy idősek
otthona. Ha arra kirándulunk, a gyerekek kórusban, vigyorogva ordítják a fülembe: „Na,
látod, mama, ide fogunk téged betenni, amikor vénasszony leszel! De ne aggódj,
majd hétvégenként hozunk neked egy kis krémest!” Együtt nevetek velük és
lelkesen bólogatok, de a szívem mélyén elönt a félelem és a szomorúság.
Nézem Embert, akinek hajdan volt
szupermenségét alaposan lerongyoltam az évek során. És tudom, ez még csak a
kezdet! Nézem gondterhelt arcát, s azt kívánom, bárcsak megadatna nekünk, hogy megbocsátva az egymás ellen elkövetett
sok-sok disznóságot, vidáman ballaghatnánk még nagyon sok éven keresztül az elmúlás felé!
Ritkán van, hogy nem jut eszembe semmi vicces. Most nem is akarom, hogy eszembe jusson valami vicces. Sajnos jobban értem, miről van szó, mint szeretném.
VálaszTörlésA jelenre nézve semmi biztató nem jut eszembe, de azt megígérem, hogy Mátrafüreden foglalok neked helyet a déli szárnyban,és a heti krémes adagomat is megosztom veled (tuti ott is fogyózni fogok!)!
VálaszTörlés...en ugyan messzire vagyok, de majd ha jol sikerul Japanban nyugdijba menni es az itt nem lesz eleg a megelheteshez, akkor abbol a nyugdijbol majd en is jol hazamegyek, hatha en is beferek majd meg abba a matrafuredi otthonba...a kozeledbe...es egyet BIZTOSAN igerhetek, ha mar mast nem is de majd "szoval tartalak". :-) G
VálaszTörlésValami azt súgja, hogy eddig tévedésben voltam, s az ÉLET Mátrafüreden kezdődik!:-)
VálaszTörlésTegnap a váci Fehérek templomában épp a szülő-gyermek viszony volt a tematikus, családdal foglalkozó elmélkedés aktuális témája. Az atya kiidnulásul a Tízparancsolatot idézte:
VálaszTörlés„Tiszteld apádat és anyádat, hogy sokáig élj azon a földön, amelyet az Úr, a te Istened ad neked.” A tisztelet persze önmagában mit sem ér, ha nem fakad belőle aktív, tevékeny szeretet.De vajon van-e határa a szeretetnek, s hol lehet meghúzni? Hú, Irma, de nehezet kérdeztél! Csak érjük meg Mátrafüredet, addig talán megokosodunk!
Nyugi Irma, dec 24-én délutánra bevállaljuk a szüléket, hogy tudjatok 6osban karácsonyozni.
VálaszTörlésA mi családunkban az a szokás, hogy ha valaki ápolásra szorul, akkor napi 24 órában ott van mellette egy családtag, kórházi tartózkodás esetén pedig mindenki minden nap meglátogatja a beteget. (Még irigy is voltam Irmára, hogy sokkal lazábban törli a különböző rokonok fenekét, mit én - nem vicc, tényleg irigykedtem rá). Ezért nekem nagyon meglepő volt látnom, hogy más családokban a heti 1 vizittel kimerül a gondoskodás - és ezek teljesen normális, szeretetteljes családok - az ellátott sem követel többet. Szóval nem tudom, mennyire kötelességünk az életünket öregecske, betegecske szeretteinknek áldozni. Mert ha 1-2 hetes lepukkanásról van szó, akkor lehet bírni, de így nem, hogy az év 365 napján, 24 órában szükség van ránk.
VálaszTörlés